تبلیغات
سجده بر عشق - طعم پیش نمازی

بازدید : مرتبه
تاریخ : دوشنبه 19 مهر 1389

مقام معظم رهبری (مدظله العالی) می فرمایند : پیش نمازى، یعنى آدم مسجد را واقعاً محل كار خودش بداند؛ قبل از وقت، حتى قبل از دیگران، به آن‏جا برود و اوضاع مسجد را ببیند؛ اگر اشكالاتى در وضع ظاهرى مسجد هست، برطرف كند؛ سجاده‏اش را پهن نماید؛ منتظر مردم بماند كه بیایند؛ با یك یك افرادى كه مى‏آیند، تا آن‏جایى كه مى‏تواند، تماس بگیرد؛ به آنها محبت بكند؛ از آنها احوالپرسى كند؛ اگر مشكلى دارند، در آن حدى كه برایش میسور است، برطرف كند؛ نه اینكه پادوى كارهاى خدماتى مردم بشود - در بعضى از مساجد، چنین چیزهایى وجود دارد كه قطعاً غلط است - در آن‏جا بنشیند، مردم به او مراجعه بكنند، درد دل بكنند، خودش را بر مردم عرضه كند، در معرض مراجعات مردم قرار بدهد؛ نماز را كه تمام كرد، براى مردم مسئله و تفسیرى بگوید؛ حرفى بزند و بلند شود بیرون برود؛ یعنى این‏طورساعتى از وقت خودش را در این‏جا صرف بكند.

به نظر من، این‏طور پیش نمازى، یك فرد خیلى مفید و مؤثر و بابركت و جلب كنندۀ عواطف است. در سایۀ چنین پیش نمازى است كه وقتى او به آن كسانى كه با مسجدش سروكار و رفت و آمد دارند، حتى كسانى كه وقت هم نمی كنند به مسجد بروند، اما دورادور مى‏دانند و از دیگران شنیده‏اند كه این آقا، چه آقاى خوبى است، اشاره كند كه فلان كار باید انجام بگیرد، نه بودجه مى‏خواهد، نه قدرت قانونى مى‏خواهد و نه بخشنامه لازم دارد؛ آن كار طبق نظر و گفتۀ او انجام خواهد گرفت. در مسجد دانشگاه، اگر این روحانى صاحب این مسجد شود و به آن‏جا برود و بنشیند بحث كند، حتماً دانشجویان جذب مى‏شوند. البته ممكن است مدتى نیایند و عده اى هم بدجنسى كنند، لیكن اصلاً دانشجو به یك نفر كه مثل پدر با او برخورد كند و مشكلاتش را مرتفع سازد، احتیاج دارد. اگر چنین روحانی ای در آن‏جا باشد، اصلاً امكان ندارد كه دانشجویان مراجعه نكنند.
منبع:بیانات مقام معظم رهبری در دیدار اعضاى شوراى مركزى نمایندگان ولى‏فقیه در دانشگاهها 8/7/69طبقه بندی: مقالات تخصصی نماز، 
ارسال توسط امیر نوری
آرشیو مطالب
امکانات جانبی
blogskin

دانلود فیلم

سایت ساز رایگان

بهراد آنلاین

کلیپ موبایل

دانلود فیلم

نرم افزار موبایل

قائم پرس

دانلود نرم افزار