تبلیغات
سجده بر عشق - نماز در آیینه قرآن و حدیث

بازدید : مرتبه
تاریخ : دوشنبه 19 مهر 1389

در میان عباداتى كه در اسلام واجب گردیده است، بدون تردید ارزش و اهمیت نماز از همه بیشتر است . شكل فارسى واژه نماز از لفظ پهلوى نماك گرفته شده كه به معنى خم شدن و تعظیم كردن است و به تدریج در معناى «صلاة‏» یعنى نماز مسلمانان استفاده شده است . پس از اشاره‏اى اجمالى به معناى لغوى و ریشه‏یابى واژه نماز و صلاة و همچنین نگاهى به كاربردهاى قرآنى لفظ صلاة، نویسنده دو پرسش مطرح مى‏كند:
1 . وجوب نماز قبل از اسلام در آیین‏هاى آسمانى دیگر
2 . كیفیت نماز در آن ادیان و تفاوت آن با نماز مسلمانان .

نویسنده در پاسخ به پرسش نخست‏با استفاده از آیات قرآن وجود نماز در ادیان دیگر را ثابت مى‏كند چرا كه بهترین وسیله براى نزدیكى به خداوند است . در پاسخ به پرسش دوم نیز با تكیه بر آیات قرآن مشخص مى‏شود كه براى مثال نماز دیگر ادیان، ركوع نداشته است و یا فاقد حمد و سوره بوده است چرا كه هنوز قرآن نازل نشده بود و یا سلام تشهد كه مخصوص مسلمانان است . همچنین جهت قبله نیز در دیگر ادیان با قبله در اسلام متفاوت بوده است .
نویسنده در ادامه به كیفیت نماز در اسلام و روند واجب شدن آن از طرف خداوند متعال مى‏پردازد . دستور خداوند در شب معراج كه امت پیامبر صلى الله علیه و آله هر شبانه روز در پنج وعده نماز بخوانند از مسلمات تاریخ اسلام است و مطابق بیان نورانى پیامبر اكرم صلى الله علیه و آله در شب معراج تمام انبیاء الاهى به امر خداوند به پیامبر اسلام صلى الله علیه و آله اقتدا كردند و اولین اذان گفته شد و نماز اقامه گردید .
همچنین ترتیب ذكرهاى نماز و افعال آن و كیفیت وضو در همین شب به پیامبر صلى الله علیه و آله آموخته شد . البته ابتدا پنجاه نماز تشریع گردید، ولى با درخواست نبى اكرم صلى الله علیه و آله به پنج نماز یومیه تبدیل شد و خداوند فرمود كه در همین پنج نماز اجر پنجاه نماز را قرار خواهد دهد . تعداد ركعات نیز ابتدا ده ركعت‏بود و بعد از تولد امام حسن علیه السلام و امام حسین علیه السلام، پیامبر صلى الله علیه و آله هفت ركعت‏بر آن افزود و خداوند این عمل را امضا فرمود:
افزوده شدن قنوت نیز در سال چهارم هجرى پس از واقعه بئر معونه (كه در آن چهل نفر از رجال علمى اسلام كه حافظ قرآن و احكام بودند، به شهادت رسیدند) اتفاق افتاد . ناراحتى پیامبر از این حادثه به اندازه‏اى بود كه تا یك ماه در قنوت نماز صبح بر قاتلان آنها با اسم و رسم نفرین مى‏كرد و این آغاز قنوت بود»
منبع:مجله بازتاب اندیشه، شماره 35طبقه بندی: مقالات تخصصی نماز، 
ارسال توسط امیر نوری
آرشیو مطالب
امکانات جانبی
blogskin

دانلود فیلم

سایت ساز رایگان

بهراد آنلاین

کلیپ موبایل

دانلود فیلم

نرم افزار موبایل

قائم پرس

دانلود نرم افزار